Afgørelsens time for Lux Leaks-undersøgelse

Det klassiske politiske spil vil formentlig gøre, at der ikke er stor villighed til at give det, De Grønne kom efter.
Christel Schaldemose (S)
MEP
BRUXELLES: På tværs af Europa-Parlamentet er der bred enighed om, at der skal gøres noget ved de skatteaftaler mellem medlemslandes regeringer og store virksomheder, som blev afdækket af de såkaldte Lux Leaks i efteråret. Der er bare ikke enighed om, hvad der skal gøres.
De Grønne i Parlamentet vil have nedsat et særligt undersøgelsesudvalg, der skal granske sagen. Forslaget har fået tilstrækkelig stor opbakning til, at lederne af de forskellige politiske grupper skal mødes torsdag og diskutere udformningen af en sådan undersøgelse.
Et sådant udvalg kan nedsættes, hvis der er mistanke om enten fejl i embedsførelsen eller decideret lovbrud fra myndighederne i lande såsom Luxembourg, Holland og Irland, der særligt er kommet i søgelyset. De Grønne ønsker at få de ansvarlige til at stå skoleret i udvalget.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















