Om
Mads Engberg
Mads EngbergAutobranchens Handels- og Industriforenings direktør er ny formand for europæisk brancheforening
27. maj 2024 kl. 15.19
Denn europæiske autobrancheorganisation Figiefa har valgt Mads Engberg som nye formand. Mads Engberg er direktør for Autobranchens Handels- og Industriforening i Danmark.
Det skriver Figiefa i en pressemeddelelse.
Mads Engberg har siden 2021 været bestyrelsesmedlem i den europæiske forening, der repræsenterer de politiske interesser blandt uafhængige distributører af reservedele til biler fra hovedsædet i Bruxelles.
"Vi glæder os til at tage imod vores nye bestyrelse, der bringer store erfaringer og indsigter med ind i vores organisation," siger direktør Sylvia Gotzen.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres




















