Anmeldelse af
Bo Lidegaard: Federspiel viger uden om de kildne spørgsmål i ny erindringsbog

27. maj 2020 kl. 00.30
For den, der interesserer sig for dansk udenrigspolitik – og i det hele taget for dansk politik – er Federspiels bog god at have ved hånden.
Bo Lidgeaard
Fakta
Om Ulrik Federspiel (1943)
Har blandt andet været departementschef i Statsministeriet, direktør i Udenrigsministeriet og ambassadør i Washington. I dag er han rådgiver for ledelsen i Haldor Topsøe A/S og formand for Udenrigspolitiks Selskab.
Har blandt andet været departementschef i Statsministeriet, direktør i Udenrigsministeriet og ambassadør i Washington. I dag er han rådgiver for ledelsen i Haldor Topsøe A/S og formand for Udenrigspolitiks Selskab.
Af Bo Lidegaard
Historiker, forfatter, ansat i Udenrigsministeriet 1984-2005 og i Statsministeriet 2005-11
Ulrik Federspiel er født ind i politik og er den eneste, der to gange har været direktør i Udenrigsministeriet og i mellemtiden blandt andet departementschef i Statsministeriet og ambassadør i Washington, alt sammen i en karriere, der har strakt sig over fem årtier.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















