Danmark får nøglerolle i EU's kæmpelån til Ukraine: "Det er en skæbnestund," siger Lars Løkke

3. december 2025 kl. 19.17
BRUXELLES: De kommende tre uger bliver afgørende for, om Ukraine stadig har en reel chance for at forsvare sig selv mod Rusland næste år. Alt afhænger af nye kæmpelån fra EU, som det bliver op til Danmark at få vedtaget inden jul.
"Nu ligger der nogle konkrete forslag. Nu er der ikke nogen undskyldninger. Nu skal der træffes en beslutning. Det er en skæbnestund," siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M).
Det bliver en opgave for det danske EU-formandskab at få vedtaget en ambitiøs og juridisk kreativ lånepakke med over 330 milliarder kroner om året til Ukraine i 2026-2027, som EU-Kommissionen foreslog onsdag.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?

















