Danmark ikke færdig som EU-formandsland

3. september 2012 kl. 22.50
Selvom det danske formandskab er overstået, og medlemslandene nu vender blikket mod EU's befolkningsmæssigt mindste land, er der stadig formandsopgaver, som Danmark bliver ved med at tage sig af.
Cypern har nemlig bedt Danmark om hjælp til en række konkrete opgaver, og derfor ligger dele af formandskabet stadig herhjemme.
Cypern betaler for Danmarks rejse- og opholdsudgifter, men arbejdskraften er på Danmarks egen regning. Selvom vi har spurgt i Udenrigsministeriet, har det ikke været muligt for Altinget.dk at få et overslag på, hvad det koster Danmark at hjælpe Cypern i forbindelse med formandskabet.
Danmark varetager formandsopgaven på arbejdsgruppeniveau.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















