Danmark vil puste nyt liv i Østersørådet

Målet er, at det skal være lige så relevant i vor tid, som det var, dengang Tyskland og Danmark tog initiativ til Østersørådet tilbage i 1992, hvor de baltiske lande havde genvundet deres selvstændighed.
Anders Samuelsen
Udenrigsminister, MF, LA
Når Danmark overtager formandskabet for Østersørådet 1. juli 2019, bliver den vigtigste opgave at få vedtaget og implementeret reformer, der gør organisationen mere relevant og øger dens gennemslagskraft. Det er ambitionen ifølge den redegørelse om udvalgte internationale organisationer, som udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) fremlagde i Folketinget i sidste uge.
Østersørådet er ikke længere det primære forum for samarbejde i østersøregionen, som det var tilfældet, da det blev oprettet i 1992.
"Målet er, at det skal være lige så relevant i vor tid, som det var, dengang Tyskland og Danmark tog initiativ til Østersørådet tilbage i 1992, hvor de baltiske lande havde genvundet deres selvstændighed,” understregede Anders Samuelsen under debatten om redegørelsen i folketingssalen.
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer
- Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder
- Efter det ungarske valg skal EU sikre, at en ny Orbán ikke kan lamme fællesskabet
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et





















