Dansk utilfredshed: Nye EU-krav om ligeløn går alt for vidt

BRUXELLES: Der skal nye redskaber i værktøjskassen, hvis lønforskellen mellem mænd og kvinder skal bankes ned. Det mener EU-Kommissionen, der torsdag præsenterede et længe ventet udspil, der skal pålægge virksomhederne at være mere åbne om, hvad de betaler deres ansatte, og give de ansatte bedre mulighed for at gå rettens vej, hvis de opdager uligheder.
”Lige arbejde fortjener lige løn. Og for at få ligeløn er der brug for gennemsigtighed. Kvinder skal vide, at deres arbejdsgivere behandler dem retfærdigt. Og når det ikke er tilfældet, skal de have magten til at kæmpe imod og få, hvad de fortjener,” lyder det fra kommissionsformand Ursula von der Leyen.
Løngabet mellem mænd og kvinder ligger i dag på omkring 14 procent, både på EU-plan og i Danmark, viser tal fra Eurostat fra 2019.
Indsigt
Jørgen Skovmose Madsen48 årI dag
Fhv. EU-chef, Dansk Energi, fhv. EU-politisk rådgiver, Landbrug & Fødevarer
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration- Malene Chaucheprat51 år
5. juni
Kontorchef, Europa-Parlamentets enhed for redaktionel koordinering (DGCOMM), rådgiver, Europa-Parlamentets talsmand og generaldirektør for kommunikation
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg















