Danske teleselskaber vil ændre regeringens og EU's syn på fusioner

29. november 2024 kl. 05.00
De europæiske konkurrencemyndigheders syn på fusioner er for ensidigt fokuseret på forbrugerpriser.
I stedet skal de kigge meget mere ”nuanceret” på effekterne af en fusion - og den danske regering skal arbejde for at få det syn ændret. Sådan lyder opfordringen fra den danske telebranche i et brev til Digitaliseringsudvalget fra 27. november.
Telebranchen - repræsenteret af interesseorganisationen Teleindustrien - mener, at myndighederne også skal se på, om en fusion kan styrke EU i det teknologiske kapløb mod Kina og USA - eller om en mulig fusion kan styrke infrastrukturens modstandskraft mod den hybride trussel fra blandt andet Rusland.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















