Dansker indsat som ny EU-repræsentant i Makedonien
Om Magasinet rØST:
Magasinet rØST er et internetmagasin om Østeuropa, der har som formål at nuancere billedet af en række lande i Østeuropa, der fortjener at blive set i et nyt lys. For heller ikke Østeuropa er, hvad det var engang.
Han overtog posten efter irlænderen Erwan Fouere, der har siddet som EU-ambassadør siden 2005. Foueres senere år på posten var kendetegnet ved stor kritik fra den siddende regering i Skopje. Premiereminister Gruevski har ved flere lejligheder beskyldt Fouere for at blande sig i den politiske debat og støtte den politiske opposition.
Peter Sørensen kommer til Makedonien på et politisk anspændt tidspunkt. Regeringen og oppositionen udkæmper i øjeblikket en politisk kamp om datoen for afholdelsen af parlamentsvalg. Det største oppositionsparti, Socialdemokratiet, har siden januar boykottet den politiske proces og krævet nyvalg.
Makedonien har været officielt kandidatland til EU siden 2005. Landets videre optagelsesforhandlinger er dog flere gange blevet blokkeret af Grækenland pga. stridigheder omkring brugen af navnet Makedonien, som også er navnet på græsk provins.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april


















