
Trumps tiltrædelsestale 20. januar har naturligt nok skabt overskrifter i de danske medier. Hvad der er mindre naturligt, er hvilke overskrifter den har skabt.
Vi har talt rigtig meget om Grønland og om toldafgifter på danske varer. Straftolden kom Trump ind på i sin tiltrædelsestale – ikke i forhold til Danmark, men i forhold til Europa generelt. Grønland nævnte han ikke med et ord.
Alligevel var de danske mediers flader fyldt op med historier om Grønland den pågældende aften. I TV Avisen blev der flere gange stillet om til DR’s politiske redaktør som stod – helt alene – på Christiansborg, fordi ingen politikere ville udtale sig. Der blev også stillet om til Grønland, hvor en reporter stod – helt alene – i den grønlandske regeringsbygning, fordi ingen grønlandske politikere ville udtale sig til ham. Ingen af de to havde noget væsentligt at berette.
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Kampen om EU’s pengekasse splitter mulige danske regeringspartnere
























