Denne uge i EU (15)

Ministeren
Onsdag 10. april deltager europaminister Nicolai Wammen (S) i et debatarrangement i Odense, hvor han sammen med flere medlemmer fra Europaudvalget skal diskutere, hvordan danske borgere kan få indflydelse i EU. Oplysningsforbundet DEO står bag arrangementet.
Folketinget
Tirsdag 9. april er der redegørelse om arbejdet i OSCE, Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa, ved udenrigsminister Villy Søvndal (SF). Organisationen, der er verdens største regionale sikkerhedsorganisation, beskæftiger sig primært med konfliktforebyggelse, krisehåndtering og postkonflikthåndtering.
Torsdag 11. april er der 2. behandling af lovforslaget om ændring af retsplejeloven (B 75). Formålet med lovforslaget er for det første at gennemføre de ændringer i retsplejeloven og lov om international fuldbyrdelse af straf, der er nødvendige for, at Danmark kan ratificere Europarådets hvidvask- og terrorfinansieringskonvention fra 2005. Derudover er formålet med lovforslaget at gennemføre de ændringer i udleveringsloven, der er nødvendige for, at Danmark kan ratificere den tredje og fjerde tillægsprotokol til den europæiske konvention om udlevering.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Tidligere EU-politiker: Alternativets millionaftale viser, hvor lidt vi ved om vores eget demokrati
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark

















