Bliv abonnent
Annonce

Det sker i EU: En uge i topmødernes tegn

Mette Frederiksen deltager sammen med EU's stats- og regeringschefer i topmøde i Bruxelles den 17. og 18. oktober.
Mette Frederiksen deltager sammen med EU's stats- og regeringschefer i topmøde i Bruxelles den 17. og 18. oktober.Foto: Francois Walschaerts/AP/Ritzau Scanpix
14. oktober 2024 kl. 05.00

Mandag 14. oktober

Mandag mødes miljøminister Magnus Heunicke (S) og klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagard (M) med deres europæiske kolleger i Luxembourg. De skal lægge sidste hånd på EU’s forberedelse til COP29, FN’s klimatopmøde, som finder sted i Baku, Aserbajdsjan i november.

Samme dag mødes EU’s udenrigsministre for at debattere valg i Moldova og Georgien såvel som situationen i Mellemøsten og Ukraine.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026