Jens Otto KragDødsfald: Fhv. ambassadør og Krag-rådgiver Alf Cornelius Jönsson (87)
Lektorsønnen fra Humble på Langeland blev selv jurist i 1959, hvor en smuk og lang diplomatkarriere straks tog sit udspring, da Alf Cornelius Jönsson samme år blev ansat i Udenrigsministeriet.
Første udstationering var som ambassadesekretær i Beograd 1962-65, hvorefter turen gik retur til København som fuldmægtig i Udenrigsministeriet 1965-71.
Så begyndte betroede poster at trænge sig på: Først var Jönsson 1. ambassadesekretær i London 1971-74, hvorefter han blev ansat ved EU-Kommissionens delegation i Washington som særlig rådgiver for delegationschefen, forhenværende statsminister Jens Otto Krag (S) i årene 1974-76.
Herefter kom EF/EU og det centrale Europa til at blive hjemmebanen for den nu erfarne, danske diplomat. Først var han i årene 1976-78 EU-Kommissionens observatør ved FN, og i 1982 startede fire år som ministerråd ved ambassaden i Paris.
Efter nye fire år som kontorchef hjemme i Udenrigsministeriet udnævntes Alf Cornelius Jönsson for første gang til ambassadør - turen gik til Schweiz i årene 1990-94, hvor han ledede ambassaden i Bern og tillige var chef for Generalkonsulatet i Zürich. Ligeledes var han på denne tid Danmarks ambassadør til Den Hellige Stol, dvs. bispesædet i Rom - det øverste embede i den katolske kirke - og ambassadør i Fyrstedømmet Liechtenstein.
Karrieren kronedes med endnu to ambassadørposter: Sydafrika 1994-98 og så tilbage i Bruxelles som ambassadør i årene 1998-2003.
Alf Cornelius Jönsson var Ridder af 1. grad af Dannebrog.
Bisættelse: Torsdag 24. marts kl. 13 fra Messiaskirken i Charlottenlund.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform



















