Dødsfald: Fhv. professor Ole Lando (96)
11. april 2019 kl. 07.30
Efter at Ole Lando blev uddannet cand.jur. i 1947, arbejdede han i 16 år i Justitsministeriet. Det skriver Politiken.
I 1963 fik han en juridisk doktorgrad og blev ansat som professor på Handelshøjskolen i København. Her blev han frem til 1992, hvorefter han fortsatte som ekstern lektor indtil 2009. Hans primære forskningsområder var kontraktret, komparativ ret og international privatret.
Ole Lando var også rundt på andre universiteter i Europa, og han var æresdoktor på universiteter i Tyskland, Sverige og Schweiz. Han var også formand for Dansk Forening for Europaret og Udvalget for Europæisk Kontraktret.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem



















