Dødsfald: Fhv. programsekretær i DR Knud Wissum (94)
Knud Johannes Wissum deltog under besættelsen i modstandsbevægelsen som medlem af Akademisk Skyttekorps. I 1952 blev han uddannet cand.mag. i musik og engelsk fra Københavns Universitet med speciale i filmmusik.
Efter nogle rejseår som turistguide i Sydeuropa blev han i 1952 ansat som programassistent i Statsradiofoniens Underholdningsafdeling.
Fra 1959 til 1961 var han udlånt til Grønlands Radio som redaktør af de dansksprogede programmer. Senere fik han programansvaret for DR's Pigekor, Drengekor og Juniororkester og sidst i karrieren fik han programansvaret for amatørmusikken i radio og tv.
Efter hjemkomsten fra Grønland skabte Knud Wissum den grønlandske sang- og dansegruppe MIK, rekrutteret blandt unge grønlandske studerende i København.
MIK talte adskillige senere nøglepersoner inden for grønlandsk politik og samfundsliv, og gruppen blev landskendt gennem radio, tv og grammofonplader. Den blev ambassadør for rigsfællesskabet og besøgte mange europæiske lande samt Grønland og USA.
I årenes løb producerede Knud Wissum desuden en række musikportrætter, hørebilleder og montager.
Af dødsannoncen i Berlingske fremgår det, at begravelsen finder sted fra Virum Kirke mandag 30. januar 2017 kl. 12.00 med efterfølgende jordfæstelse på Sorgenfri Kirkegård.
I stedet for blomster beder familien om at betænke Læger uden Grænser, kontonummer: 4190-10136024, mrk. Knud Wissum
Artiklen var skrevet af
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer
- Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder
- Forfatter advarer: Selv hvis Orbán taber valget, slipper Ungarn ikke ud af hans klør
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et




















