Dublin-forordningen giver Danmark flere asylansøgere

"Danmark kan blive en flygtninge-magnet, hvis vi ryger ud af Dublin-forordningen."
Sådan har det lydt igen og igen gennem årene, når EU-politikken har krydset udlændingepolitikken, som Danmark har et EU-forbehold over for. Men de senere års udvikling har medført, at Danmark nu modtager betydelig flere flygtninge gennem Dublin-forordningen, end vi tilbagesender.
Dublin-forordningen er en aftale mellem EU-landene samt Island, Norge, Schweitz og Liechtenstein. Hensigten med aftalen er at forhindre den såkaldte "asylshopping", hvor asylansøgere søger asyl i det ene land efter det andet, selvom der ikke er grundlag for det. Aftalen giver landene ret til at tilbagesende asylansøgeren til det første land, hvor han søgt asyl.
Aftalen blev set som en fordel for Danmark, fordi Danmark år efter år tilbagesendte flere asylansøgere, end vi modtog. Under flygtningekrisen i 2015 blev det flere gange fremført, at Danmark ville blive en ren magnet for flygtninge og migranter, hvis vi måtte udtræde af Dublin-forordningen.
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is















