EU-chefer strides i timevis om galopperende gaspriser: "Vi ødelægger vores befolkninger og vores finanser"

25. marts 2022 kl. 21.04
BRUXELLES: EU’s stats- og regeringschefer har nikket ja til, at de 27 lande kan gå sammen om at købe gas. Det sker i håbet om, at de med små 450 millioner EU-forbrugere i ryggen kan få fordelagtige priser på et presset verdensmarked, ligesom de gjorde med vaccineindkøb under coronakrisen.
Ved et topmøde i Bruxelles fredag gav statsminister Mette Frederiksen (S) og hendes kolleger grønt lys til at skabe en fælles indkøbsplatform for gas, flydende naturgas og brint, sådan som EU-Kommissionen havde foreslået tidligere på ugen.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem





















