EU kan tvinge Danmark til sanktioner mod Færøerne
Det er en vanskelig politisk sag for Danmark, hvis der indføres handelsrestriktioner mod en del af Rigsfællesskabet.
Nicolai Wammen (S)
Europaminister
En splid om makrelfiskeri mellem blandt andet Færøerne og EU har sat Danmark i en penibel situation. En situation, som i sidste ende kan tvinge regeringen til at indføre handelsrestriktioner imod en del af det danske Rigsfællesskab.
Det er uenigheder om, hvor mange makreller parterne hver især må fange i Nordøstatlanten, som er skyld i tvisten. Netop i disse dage diskuterer parterne sagen i de såkaldte makrelforhandlinger, og europaminister Nicolai Wammen (S) håber, at EU og Færøerne kan finde en løsning. For det er ikke en god sag for Danmark, siger han.
"Det er en vanskelig politisk sag for Danmark, hvis der indføres handelsrestriktioner mod en del af Rigsfællesskabet og dermed handelsbarrierer på tværs af riget," lyder det fra ministeren i et skriftligt svar til Esben Sverdrup-Jensen fra Danmarks Pelagiske Producentorganisation.
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is















