EU-støtte til ITU-lektors forskning i it og etik
Med støttemidlerne fra EU skal Irina Shklovski sammen med forskere på IT-Universitet og fem partnere undersøge, hvordan europæiske it-udviklere kan hjælpes til at bygge produkter, der overholder etiske retningslinjer. Det skriver Børsen.
Projektet bærer titlen VIRTEU og fokuserer på Internet of Things-teknologier som køleskabe, der er udstyret med sensorer og koblet på nettet.
De store datamængder, enhederne indsamler, kan gøre brugerne sårbare over for overvågning og uønsket brug af personlige oplysninger.
I samspil med europæiske Internet of Things-udviklere og -iværksættere vil projektets partnere udarbejde guidelines og værktøjer, der gør etiske overvejelser om for eksempel indsamling af personlige data til en integreret del af designprocessen.
Artiklen var skrevet af
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Forsker: Jeg har mødt de mænd, der flygter fra frontlinjen i Ukraine. Her er, hvad de fortæller mig
- Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer
- Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder
- Forfatter advarer: Selv hvis Orbán taber valget, slipper Ungarn ikke ud af hans klør
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et




















