Bliv abonnent
Annonce

Europa-Parlamentet vil have klimapartnerskaber med erhvervslivet med i EU's klimalov

Med 494 stemmer for og 160 stemmer imod vedtog Parlamentet forslaget fra Pernille Weiss (K). Nu er det op til Frans Timmermans og resten af Kommissionen at foreslå en konkret model for klimapartnerskaberne.
Med 494 stemmer for og 160 stemmer imod vedtog Parlamentet forslaget fra Pernille Weiss (K). Nu er det op til Frans Timmermans og resten af Kommissionen at foreslå en konkret model for klimapartnerskaberne.Foto: Pool/Reuters/Ritzau Scanpix
26. oktober 2020 kl. 03.00

Så mærker man, at politik også er et håndværk. Du kommer til at svede under armene og på håndfladerne, og det handler virkelig om, at du lynhurtigt kan se, hvad der mangler, og hvem du skal snakke med.

Pernille Weiss (K)
Medlem af Europaparlamentet

De danske klimapartnerskaber kan snart få en europæisk storebror.

Hvis det står til Europa-Parlamentet, skal erhvervslivet nemlig have mulighed for at give deres input til den grønne omstilling på EU-niveau gennem sektorspecifikke partnerskaber – ligesom de 13 danske klimapartnerskaber som S-regeringen etablerede sidste år.

Det besluttede et stort flertal af europaparlamentarikerne i forbindelse med forhandlingerne om EU’s nye klimalov.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026