Franciska Rosenkilde: EU skal ikke stå handlingslammede tilbage, når Trump sætter klimadagsordenen

Donald Trump har for anden gang trukket USA ud af Paris-aftalen. Han nåede dårligt at sætte sig ved skrivebordet i det ovale værelse, før han underskrev det dekret, der officielt trækker USA ud.
Samtidig annoncerede han en sort og altopslugende fremtid for USA’s energipolitik i sin indsættelsestale, og et foreløbigt punktum for amerikansk klimapolitik med sloganet ”We are going to drill, baby, drill”.
Det er mildt sagt en katastrofe for planetens klima, som allerede er i knæ. USA er det land i verden, der har udledt mest CO2 – og det land, der i dag er verdens største olienation.
Og nu har vi så en nyindsat præsident, der vil stoppe alle klimatiltag nu og her, og holde fest med olieindustrien.
Klimapolitik er det nye sikkerhedspolitik
Og klimaet er ikke den eneste trussel, der er vokset med Trump ved roret. Hele Vesten skælver med rette i lyset af hans udtalelser om at udvide de amerikanske territorier.
Men vi skal ikke stå tilbage handlingslammede på perronen, når Trump sætter dagsordenen.
Trumps frembrusen er en fremkaldervæske, der tydeliggør de udfordringer, vi står med i Danmark såvel som i EU. Og for mig er en del af svaret på at imødegå truslen fra Trump, at vi skal tænke vores klimapolitik som et vigtigt element i EU’s sikkerhedspolitik. Her skal vi stå stærkt og selvstændigt i fremtiden.
Vi ønsker, at EU’s nye klimapolitik også bliver en uafhængighedsplan for EU.
Franciska Rosenkilde
Politisk leder, Alternativet
Det kræver, at vi gør os uafhængige af russisk gas, og kommer seriøst i gang med den havvindudbygning, som er gået helt i stampe.
Det kræver, at vi får skabt en fødevareforsyning, hvor vi først og fremmest kan forsyne vores egen befolkning med sunde og nærende fødevarer – og ikke bare kineserne med bacon og skinke.
Vi skal omlægge EU’s landbrugspolitik, så vi er rustet til en usikker fremtid.
Det kræver, at vi går forrest i den globale klimaindsats, og bliver en modvægt og et alternativ til Trump’s destabiliserende verdensbillede.
Vi må ikke give op. Men vi skal også bruge Trumps klimapolitiske deroute som en mulighed for at rette op på nogle af de seriøse fejl, vi har begået i vores europæiske klimaindsats.
Trump’s klimabenægtelse skal mødes med fordømmelse. Og ikke mindst: med klimahandling!
Danmark i spidsen for en kontant EU-opfølgning
I Alternativet foreslår vi, at EU’s regeringsledere holder et akut krisemøde for at respondere prompte på den øgede sikkerheds- og klimatrussel.
I næste måned præsenteres en stort anlagt grøn industripakke, Clean Industrial Deal. Men med det nye politiske verdensbillede har virkeligheden allerede overhalet EU’s planer.
Vi ønsker, at EU’s nye klimapolitik også bliver en uafhængighedsplan for EU – og derfor, at EU her og nu skal vedtage en 'Climate Independence Deal', der sætter ind på tre områder.
Fordobling af hastigheden af CO2-reduktioner: EU’s eget klimaråd har vurderet, at det er nødvendigt at fordoble hastigheden, hvis der skal være en chance for at nå EU’s vedtagne klimamål. Lige nu står vi ikke til at nå målet om 55 procents reduktioner i 2030. Og så skal der indføres et 95 procents reduktionsmål for 2040.
EU-støtte til en ambitiøs her-og-nu-udbygning af grøn energi: Det haster med at gøre EU uafhængig af russisk gas. RePower EU blev sat i gang for at frigøre os fra russisk gas i maj 2022, og der er behov for, at vi skruer tempoet endnu mere op her, og også skruer op for støtten og hastigheden for udbygning af grøn energi.
Omstilling af EU’s landbrugsstøtte til en sikker, lokal og klimavenlig fødevareproduktion. Forhandlingerne starter op i 2025 om en ny landbrugsstøtte, og her skal Danmark gå i front på en ambitiøs omlægning.
Mette Frederiksen skal tage initiativet
Om lidt over 150 dage overtager Danmark formandskabet i EU.
Det kalder på en politisk undtagelsestilstand.
Franciska Rosenkilde
Politisk leder, Alternativet
Jeg håber, at Danmark allerede nu tager teten, og beder Europa-Kommissionens formand om at indkalde til et akut krisemøde og igangsætte arbejdet.
Klimakrisen buldrer afsted – selv i USA ser vi katastrofer udfolde sig som direkte konsekvens af klimakrisen.
Vi nærmer os med hastige skridt nogle af de tipping points, der vil gøre uoprettelig skade på vores civilisationer.
Det kalder på en politisk undtagelsestilstand, og det bør det Europæiske Ministerråd kaste sig over prompte. Og Mette Frederiksen skal tage initiativet.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Messerschmidt forventer støtte til opgør med stemmehandel fra præsidiet





















