Thierry Breton
Stéphane Séjourné
Ursula von der LeyenFrankrig finder ny EU-kommissærkandidat efter Thierry Bretons chokmelding

Frankrig har fundet sin nye kandidat til EU-kommissionen efter Thierry Breton. Den nye kommissærkandidat er præsident Macrons partifælle Stéphane Séjourné, Frankrigs udenrigsminister siden januar 2024 og tidligere formand for Renew-gruppen i Europa-Parlamentet.
Det skriver Politico.
Stéphane Séjournés indstilling er offentliggjort kun få timer efter, at præsident Emmanuel Macrons første indstilling til posten, EU-kommissær for det indre marked Thierry Breton, mandag 16. september trak sig som både EU-kommissær og kommissærkandidat med øjeblikkelig virkning.
I et opslag på X anklagede Thierry Breton kommissionsformand Ursula von der Leyen for at have bedt Frankrig om at finde en ny kandidat "af personlige årsager, som du på intet tidspunkt har drøftet direkte med mig," som formuleringen lød i opslaget, der var stilet direkte til von der Leyen.
Kommissionsformand Ursula von der Leyen forventes at præsentere den nye EU-kommission tirsdag 17. september.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens




















