Frankrig siger god for landbrugsbesparelser

12. december 2012 kl. 22.00
Efter flere måneders strid om størrelsen af EU's fremtidige landbrugsbudget, siger den franske regering nu god for, at der kan blive skåret i det, når unionens stats- og regeringschefer skal forhandle det endeligt på plads i begyndelsen af det nye år.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Frankrig er kendt som et af de mest landbrugsstøtte-begejstrede lande i unionen, og landets regering har hidtil afvist at nikke ja til et landbrugsbudget, der var mindre end det, som Kommissionen spillede ud med i efteråret 2011.
Sagde nej til besparelser
Ifølge Kommissionen skulle det nye budget ligge på godt 390 milliarder euro - rundt regnet 2909 milliarder kroner. Men op til budgettopmødet i slutningen af november i år valgte EU-præsident Herman Van Rompuy at skære 25,5 milliarder euro af Kommissionens oprindelige udspil. Det afviste blandt andre Frankrig, og det var en af hovedårsagerne til, at budgettopmødet efterfølgende brød sammen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















