Fransk EU-minister: Danmark har skiftet holdning til techskat

12. august 2020 kl. 04.00
Vi skal kæmpe videre i OECD, og vi skal prøve at få amerikanerne ind i det samarbejde, uanset, hvem der vinder præsidentvalget.
Jens Joel
EU-ordfører (S)
Fakta
Sagen kort
- Flere lande, heriblandt Frankrig, har på egen hånd indført en beskatning på 'digitale services', møntet på at beskatte omsætningen hos store teknologivirksomheder som Facebook, Google, Apple, Netflix og Amazon.
- EU-Kommissionen vil også komme med et forslag til en digital skat.
- Der er desuden startet et samarbejde om at etablere en digital beskatning i OECD-regi, men det har den amerikanske regering for nyligt truet med at trække sig fra.
- Både EU-Kommissionen og den danske regering mener, at en aftale i OECD-regi vil være at foretrække. En aftale blandt EU-landene ses af begge parter som en sekundær mulighed, hvis OECD-arbejdet bryder sammen
Diskussionen om en international skat målrettet de store primært amerikanske techvirksomheder kommer efter al sandsynlighed til at boble hele efteråret.
Senest blev en digital skat nævnt som en mulig finansiering af den store genopretningspakke, som de europæiske stats- og regeringschefer for blev enige om i sidste måned.
Og nu siger en fransk minister, at Danmark har skiftet holdning, og nu er for en europæisk skat på digitale services.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU























