Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to

Igen og igen – og igen – blev det gentaget af både den afgående og den tiltrædende minister.
De to partikolleger Rasmus Stoklund (S) og Morten Bødskov (S) er fuldstændigt enige, når det kommer til den stramme udlændingepolitik.
"Rasmus og jeg er meget enige. De kunne I jo også høre. Vi har drøftet udlændingepolitikken gennem mange år. Vi er helt enige," lød en variation over standardsvaret fra Bødskov.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om EU fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Jørgen Skovmose Madsen48 årI dag
Fhv. EU-chef, Dansk Energi, fhv. EU-politisk rådgiver, Landbrug & Fødevarer
Marie Hansen62 årI dag
Direktør for Folketingets Administration- Malene Chaucheprat51 år
5. juni
Kontorchef, Europa-Parlamentets enhed for redaktionel koordinering (DGCOMM), rådgiver, Europa-Parlamentets talsmand og generaldirektør for kommunikation
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Her er de nye regeringsudvalg















