I Bruxelles håber de på en stærk regering i Danmark

BRUXELLES: Danmarks plads i Trump-orkanens øje har fået vores europæiske naboer til at holde et ekstra godt øje med, hvem der ender med magten på Christiansborg, når støvet har lagt sig oven på sidste uges kaotiske valgresultat.
Danske politikeres håndtering af den centrale placering på øretævernes holdeplads i forhold til den amerikanske regering er nemlig også vigtig for resten af Unionen. Det mener flere eksperter i Bruxelles, som Altinget har talt med.
"Europa er lige nu i gang med at fordøje det eksistentielle dobbeltstød fra den anden side af Atlanten: Amerikanernes strategiske tilbagetrækning, som efterlader vores gamle forståelse af sikkerhed i laser, og et ideologisk MAGA-angreb på Europas suverænitet og mangfoldige levemåde. Grønland og Danmark har i de seneste måneder befundet sig i frontlinjen af begge disse chok," siger kommunikationschef hos Brussels Institute for Geopolitics, Martin Leng.
Nyhedsoverblik

Viktor Orbáns historiske nederlag i Ungarn vil udløse lettelse blandt Europas regeringer

Ungarns nye leder skal bevise noget, før han får milliarderne fra EU

Tænketank: EU glæder sig for tidligt over Ungarns nye leder

I Budapest vokser troen på Orbáns nederlag: "Jeg har aldrig kendt andet end ham. Det er jeg virkelig træt af"

Vance tog til Ungarn for at hjælpe Orbán. I stedet skabte han problemer for Trump

Rapport fra Budapest: For Viktor Orbán er Zelenskyj samfundsfjende nummer et






















