Jeppe Kofod var manden, der gav USA en skideballe, da Trump sidst ville købe Grønland: "Alting gik pludselig meget stærkt"

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
8. januar 2025 kl. 15.45
Stemningen var lidt akavet omkring mødebordet på den nytiltrådte socialdemokratiske udenrigsministers kontor på Asiatisk Plads.
Jeppe Kofod skulle til at ringe til sin amerikanske kollega, Mike Pompeo, og give ham en skideballe. Det var deres første samtale sammen. Om bordet sad et par af ministerens rådgivere og topembedsmænd i Udenrigsministeriet.
"Jeg var ret spændt på opkaldet," fortæller Jeppe Kofod, der var udenrigsminister fra 2019 til 2022.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















