Korruptionsanklaget tidligere næstformand i EU-Parlamentet sendes i husarrest

13. april 2023 kl. 07.59
Den korruptionsanklagede tidligere næstformand i Europa-Parlamentet, græske Eva Kaili, bliver flyttet fra sin fængselscelle i Haren-fængslet i Bruxelles til husarrest.
Det skriver Politico.
Den græske kendispolitiker Eva Kaili, der var en af de første anholdte i den verserende korruptionsskandale i Europa-Parlamentet, har siddet fængslet i Bruxelles siden december måned.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















