Krig koster: Danmark får mere end fordoblet sit Nato-kontingent

24. marts 2023 kl. 05.00
Ruslands angreb på Ukraine den 24. februar sidste år har betydet, at embedsmændene i Nato's hovedkvarter har fået ekstra travlt og skal bruge flere penge. Det kommer til udtryk langt nede i den mere end 3.600 sider store forslag til finanslov for 2023, som SVM-regeringen præsenterede torsdag.
Her fremgår det således, at Danmarks bidrag til drift og vedligehold af civile Nato's hovedkvarter i Bruxelles inklusiv Natos internationale sekretariat, samt Natos forskningsprogram (SPS) og partnerskabsprogrammer med tredjelande kommer til at stige voldsomt i de kommende år.
Ifølge finanslovsforslaget vil stigningen være på 124 procent fra knap 20,8 millioner kroner i 2021 til 46,5 millioner kroner i 2026.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
Nyhedsoverblik
Mette Frederiksens opgør med Menneskerettighedsdomstolen

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem




















