LA stemmer ofte imod regeringen i EU-spørgsmål

25. november 2016 kl. 05.30
Vi som liberale er skeptiske overfor for meget politisk magt og regulering – uanset om det kommer fra en kommunalbestyrelse, Folketinget eller Bruxelles.
Christina Egelund (LA)
EU-ordfører
Der skal enten slibes gevaldige kanter eller sluges kameler på EU-politikken, når Venstre, Liberal Alliance og Konservative snart forventes at indgå i en ny, blå tre-kløverregering.
For netop EU-politikken er noget, der deler de tre partier, når de stemmer på Christiansborg. Og hvis man skal i regering sammen, skal man gå i samme takt i alle sager, der fremlægges i Folketinget.
Tallene taler deres eget tydelige sprog. I 32 procent af alle EU-sager forelagt Europa-udvalget siden 2015-valget har Liberal Alliance stemt imod Venstre-regeringen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is















