Løkkegaard: Jeg vil genopbygge det, Venstre har tabt

Jeg har jo ikke lagt skjul på, at hvis man kaster alt det, man har bygget op, fra sig fra den ene dag til den anden og haster mod Bruxelles, så gør man det jo ikke kun for at være en Ludo-brik. Så gør man det med et eller andet perspektiv for øje. Det er ikke nogen hemmelighed, hvis det skal give mening for mig at gå all-in nu for anden gang med alt det, det indebærer for ens personlige liv.
Morten Løkkegaard
EU-parlamentariker for Venstre
Født 20. december 1964 i Helsingør
Medlem af Europa-Parlamentet
Medlem af Folketinget fra juni 2015 til februar 2016. Valgt i Københavns Omegns Storkreds.
Medlem af Europa-Parlamentet 2009-2014.
Uddannelse og erhverv:
German Marshall Fellow, politiske studier, USA, 1995.
Journalist, Danmarks Journalisthøjskole, 1988.
Kommunikationsrådgiver og foredragsholder, Løkkegaard Kommunikation, fra 2005.
Journalist og tv-vært, TV Avisen, Danmarks Radio, fra 1990 til 2005.
Journalist, Jyllands-Posten, fra 1988 til 1990.
BRUXELLES: Efter små to år væk fra Bruxelles og Strasbourg blev Morten Løkkegaard (V) ringet op af statsministeren søndag aften med et tilbud, han ikke kunne afslå.
Han overtager med øjeblikkelig varsel Ulla Tørnæs’ plads i Europa-Parlamentet, efter hun er blevet hjemkaldt som uddannelses- og forskningsminister.
Alligevel indrømmer han, at det er med blandede følelser, at han forlader EU-ordførerposten på Christiansborg, hvor han siden valget har kæmpet med retsforbeholdsafstemninger, Europol-parallelaftaler og deslige.
Indsigt
Knud Erik Andersen80 årI dag
Selvstændig rådgiver, fhv. vej- og trafikchef, Vejdirektoratet
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is















