Bliv abonnent
Annonce

Mediefonde belønner EU-journalistik

24. maj 2012 kl. 15.25

Politiken-Fonden og Jyllands-Postens Fond er blandt de syv europæiske mediefonde, som sammen har stiftet Den Europæiske Pressepris. 

Prisen skal gives i fire forskellige kategorier: Redaktør, kommentator, nyhed og innovation. Præmien i hver kategori er på 10.000 euro. 
Med den amerikanske Pulitzer-pris som forbillede håber mediefondene at få mere kvalitetsjournalistik om EU.  
”Vi vil med disse priser gerne sprede lidt optimisme hos kvalitetsaviserne i Europa, for de spiller en helt afgørende rolle for samfundsudviklingen, nyhedsbilledet og kvaliteten af vores demokrati,” siger Jørgen Ejbøl, bestyrelsesformand for JP/Politikens Hus til Jyllands-Posten.

Vinderne bliver annonceret i januar 2013, og prisen uddeles i Amsterdam i februar 2013.
Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026