Bliv abonnent
Annonce

Minister: Kynisk menneskehandel i Danmark

Samarbejde på tværs af landegrænserne er nødvendigt for at kunne bekæmpe den stigende menneskehandel, mener ligestillingsminister Ellen Trane Nørby.
Samarbejde på tværs af landegrænserne er nødvendigt for at kunne bekæmpe den stigende menneskehandel, mener ligestillingsminister Ellen Trane Nørby.Foto: Kasper Kaasgaard/Altinget
1. september 2015 kl. 02.00

Vi har vietnamesiske mænd, der handles til skunkproduktion eller til slavelignende arbejde på byggepladser, der er roma-børn, der handles til betleri på Strøget, fuldstændig systematisk. 

Ellen Trane Nørby (V)
Minister for børn, undervisning og ligestilling

Vietnamesiske mænd, der arbejder under slavelignende forhold på skunkfarme i Udkantsdanmark.

Østeuropæiske kvinder, der importeres til tvangsprostitution overalt i Danmark.

Og roma-børn, der handles og lemlæstes af bagmænd, så de er bedre egnede til at sidde og tigge på Strøget i København og i andre europæiske storbyer.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026