Nederlag til Prehn: Støttepartier blokerer udskydelse af grønt landbrugstiltag

19. august 2022 kl. 05.00
De danske landmænd får ikke lov til at dyrke afgrøder på planlagte brakarealer næste år, selvom EU har givet lov til det.
Det står klart efter et møde onsdag i forligskredsen bag efterårets landbrugsaftale, hvor SF, Enhedslisten og Radikale blokerede for en udskydelse af kravet.
Vi respekterer naturligvis forligskredsens beslutning, og på den baggrund vil vi nu meddele Kommissionen, at Danmark ikke vil gøre brug af muligheden.
Rasmus Prehn (S)
Fødevareminister
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser



















