Nicolai Wammen vil tilføre 150 millioner til digitalisering i 2023

Danmark skønnes samlet at modtage cirka 10,5 milliarder kroner frem mod 2026 som en del af EU’s genopretningsplan, der har til formål at understøtte reformer og investeringer i særligt den grønne og digitale omstilling*.
Og Danmark er i fuld gang med at implementere en række grønne og digitale initiativer, understregede finansminister Nicolai Wammen (S), da han mandag holdt oplæg i Industriens Hus på en konference om den danske genopretningsplan.
“Hvad har vi så gjort? Vi har sat en banebrydende grøn skattereform, en mere bæredygtig fremtid for landbruget, en bedre og mere effektiv brug af energi og en stærkere offentlig sektor gennem den digitale dagsorden,” lød det fra Nicolai Wammen, der som et konkret digitalt initiativ nævnte borgernes bedre mulighed for at konsultere deres læger online.
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- 2 A'er: Juraprofessor vildleder politikere i ny debatbog
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU























