Niels Fenger
Lars Bay LarsenRegeringen indstiller Folketingets Ombudsmand til stilling i EU

Niels Fenger, Folketingets Ombudsmand, indstilles til stillingen som dansk dommer ved EU-Domstolen af regeringen.
Det skriver Justistministeriet i en pressemeddelelse.
Det sker som følge af at den nuværende danske dommer ved EU-Domstolen, Lars Bay Larsen, fratræder sin stilling per 7. oktober 2024.
Dermed er regeringen blevet bedt om at indstille en kandidat til stillingen som dommer ved EU-Domstolen.
På baggrund af dommerudnævnelsesrådet vedrørende internationale dommerstillinger er valget faldet på Niels Fenger.
Dommerudnævnelsesrådet vedrørende internationale dommerstillinger mv. er et uafhængigt råd, som afgiver indstilling til regeringen om udpegning af kandidater til stillinger som dansk dommer ved EU-Domstolen, Retten og Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol, samt som generaladvokat ved EU-Domstolen.
Fenger er uddannet jurist fra Københavns Universitet
Niels Fenger har været på posten som Folketingets Ombudsmand siden 2019, hvor han afløste Jørgen Steen Sørensen, der tiltrådte som højesteretsdommer.
Indsigt
Eggert Petersen99 årI dag
Professor em., orlogskaptajn, dr.phil., fhv. MF og MEP (S)
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Anne Hauge38 årI dag
Særlig rådgiver, næstformand for Europa-Parlamentet Christel Schaldemose (S)
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale


















