Regeringen tager EU-kritik til efterretning
Kommissionen skrev i åbningsskrivelsen, at de forsinkede vandplaner efter Kommissionens opfattelse betyder, at Danmark tilsidesætter sine forpligtelser i forhold til Vandrammedirektivet.
I svaret til Kommissionen skriver regeringen, at regeringen "tager Kommissionens tilkendegivelse til efterretning, idet den erkender, at der ikke inden for den formelle frist, som er fastsat i henhold til artikel 13, stk. 1, 2 og 6 er udarbejdet endelige vandplaner. Regeringen erkender ligeledes, at der endnu ikke er gennemført en egentlig offentlig høring, som fastsat i henhold til artikel 14, hvorefter alle interesserede parter inddrages aktivt i gennemførelsen af direktivet. Regeringen erkender endelig, at der ikke inden for den frist, som følger af artikel 15, stk. 1 er fremsendt kopier af de endelige vandområdeplaner til Kommissionen."
Højeste prioritet
Men selv om planerne er forsinkede, understreger regeringen i svaret til Kommissionen, at Danmark arbejder for at nå vandrammedirektivets mål:
"I sammenhæng med at Kommissionens bemærkninger tages til efterretning er det understreget, hvorledes den har tillagt det højeste prioritet at sikre, at målsætninger og miljømål vil blive nået inden for direktivets frister, således at der reelt opnås de markante forbedringer af vandmiljøet, som direktivet tager sigte på at tilvejebringe," hedder det i notatet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















