Røde Kors får 45 millioner til hjælp i Syrien
Dansk Røde Kors modtager 45 millioner fra den Europæiske Kommissions afdeling for Hjælp og Civil Beskyttelse til at hjælpe civilbefolkningen i Syrien.
Det skriver Røde Kors.
Millionbeløbet har til formål at hjælpe cirka 520.000 mennesker med forskellige former for nødhjælp og skal give syge og sårede adgang til sundhed på klinikker i alle Syriens regioner.
Jon Kristiansen er repræsentant for Røde Kors' arbejde i Syrien - og ifølge ham betyder pengene fra EU utrolig meget:
"Efter fem års krig er der mangel på alt i Syrien, og befolkningen er presset til det yderste," siger Jon Kristiansen ifølge 'Røde Kors' og fortsætter:
"Vi har nu mulighed for at fortsætte arbejdet med at uddele vital nødhjælp som mad og medicin samt yde livsvigtig lægehjælp til syge og sårede."
Røde Kors i Danmark har været til stede for at hjælpe i Syrien siden 2006.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale

















