
Italiens tidligere premierminister Silvio Berlusconi er død i en alder af 86 år.
Det beretter flere italienske medier, heriblandt la Repubblica og Corriere della Sera.
Berlusconi har flere gange i løbet af de seneste år været indlagt på hospitalet. I foråret var han indlagt i seks uger på San Raffaele hospitalet i Milano. Her blev han behandlet for en lungeinfektion forbundet til kronisk myelomonocytisk leukæmi.
Ifølge det italienske medie la Repubblica døde han mandag klokken 9.30 på San Raffaele-hospitalet.
Tre gange premierminister
Tre gange har den italienske politiker siddet som premierminister, senest i perioden 2008-2011. I 1993 stiftede han partiet Forza Italia, og blot ét år senere blev han premierminister. Hans anden regeringsperiode i 2001-2006 er derudover den længste periode for en italiensk premierminister siden Anden Verdenskrig.
Han vandt magten tilbage i 2008, men måtte trække sig tre år senere midt i en gældskrise.
I 2017 besluttede Berlusconi at gøre politisk comeback med sit parti Forza Italia. Dette på trods af anklager om korruption og betalt sex med en mindreårig samt en dom for skattesvig.
Ved sidste års parlamentsvalg havde Berlusconi annonceret sit kandidatur, men måtte få dage inden valgkampen trække sig på grund af sit helbred.
Forza Italia er en del af den nuværende regeringskoalition i Italien ledet af Giorgia Meloni.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem



















