Bliv abonnent
Annonce

Socialdemokraterne klar med EU-feltet

Jeppe Kofod opstiller sammen med S-kandidater med erfaring fra Europa-Parlamentet.
Jeppe Kofod opstiller sammen med S-kandidater med erfaring fra Europa-Parlamentet.Foto: EuropaMagasinet/Altinget.dk
3. april 2013 kl. 23.44

Fakta
Ved Europa-Parlamentsvalget i 2009 fik Socialdemokraterne 21,5 procent af stemmerne. Det gav fire mandater. I Altinget.dks seneste Risbjerg-snit står Socialdemokraterne til at få 17,4 procent ved et Folketingsvalg nu.

Kilde: Altinget.dk
Socialdemokraternes kandidater til Europa-Parlamentet er i væsentlige træk ved at være på plads. På lørdag vil Socialdemokraternes repræsentantskab i region Nordjylland pege på Ole Christensen som deres EU-kandidat i endnu en valgperiode.

Nordjydernes genvalg af Ole Christensen bliver startskuddet på en måned, hvor partiets repræsentantskaber i de øvrige regioner følger trop og vælger deres kandidater. Til Socialdemokraternes kongres i august præsenteres så partiets endelige liste til Europa-Parlamentsvalget.

I region Hovedstaden skal der vælges tre kandidater, hvoraf den ene bliver partiledelsens spidskandidat Jeppe Kofod. Kofod fik allerede tilbage i maj sidste år støtte af Socialdemokraternes hovedbestyrelse til at erstatte Dan Jørgensen som partiets spidskandidat til valget til Europa-Parlamentet i 2014. 14. april bliver han så officielt region Hovedstadens kandidat.

Den efterfølgende weekend følger repræsentantskabet i region Syddanmark efter, når de genvælger Christel Schaldemose som deres kandidat. Schaldemose afløste i 2006 Henrik Dam Kristensen som medlem af Europa-Parlamentet, men fik sit eget mandat med 43.855 personlige stemmer ved det seneste valg i 2009.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026