Statsrevisorer kritiserer kontrollen med danske EU-penge

13. november 2013 kl. 23.24
Fakta
Statsrevisorerne overvåger, at skatteborgernes penge bruges, som Folketinget har besluttet, og at forvaltningen er så effektiv som muligt.
Kilde: Statsrevisorerne
Det konstaterer Statsrevisorerne, som i en ny beretning offentliggjort onsdag eftermiddag har set nærmere på EU-midlerne i Danmark. I beretningen konstaterer de seks statsrevisorer, at forvaltningen af EU's landbrugsstøtteordninger under Fødevareministeriet ikke fungerer tilfredsstillende.
Konkret er det galt med arealkontrollen, krydsoverensstemmelseskontrollen og projekttilskudsordningerne under EU's Landdistriktsfond.
"Statsrevisorerne skal pege på, at mangler i forvaltningen indebærer risiko for krav om tilbagebetalinger fra EU," skriver Statsrevisorerne.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om EU fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Henrik Thorup80 årI dag
Fhv. formand for statsrevisorerne og regionsrådsmedlem (DF), Region Hovedstaden
Sirið Stenberg58 årI dag
Lagtingsmedlem (Tjóðveldi), Fhv. Landsstyrekvinde for udenrigs- og miljøanliggender, Færøernes Landsstyre
Britta Riis63 årI dag
Direktør, Dyrenes Beskyttelse, bestyrelsesmedlem, World Federation for Animals, bestyrelsesmedlem, Økologisk Landsforening
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
- #dkpol: Lund har erklæret Løkke krig















