
Europaparlamentariker Stine Bosse (M) trækker sig fra bestyrelsen i den norske storbank DNB, oplyser hun på LinkedIn.
"Der må ikke kunne stilles spørgsmålstegn ved min loyalitet overfor de danske vælgere, som har stemt på mig," skriver hun og oplyser, at hun har meddelt DNB, at hun ønsker at træde ud af DNB's bestyrelse.
Den nyvalgte europaparlamentariker er tidligere blevet kritiseret af blandt andre Dansk Folkepartis medlem i Europa-Parlamentet, Anders Vistisen, fordi hun sidder i bestyrelsen i DNB, der aktivt og officielt driver lobbyvirksomhed på blandt andet miljøområdet i EU, og samtidig har en plads i udvalget for miljø, folkesundhed og fødevaresikkerhed i Europa-Parlamentet, skriver TV 2. Lignende kritik er kommet fra EU-kollegaen Kira Marie Peter-Hansen (SF).
"Jeg synes, det er et generelt problem, når politikere samtidig varetager betalte poster for virksomheder, der driver lobbyvirksomhed," skrev hun i en sms til Ekstra Bladet tirsdag 30. juli.
Selvom Stine Bosse tidligere har afvist at forlade sin post, er tonen nu en anden.
"Jeg er gået ind i politik for at gøre en forskel, og der skal ikke herske nogen tvivl om, hvor min loyalitet ligger. Jeg sidder i Europa Parlamentet for Moderaterne, og her vil jeg gøre, alt hvad jeg kan, for at tjene Danmarks og Europas interesser," skriver Stine Bosse.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter





















