Om
Lone Loklindt
Steen Gade
Lone LoklindtLone Loklindt
1. viceborgmester (Radikale) Frederiksberg, rådmand Formand for By- og Erhvervsstrategisk udvalg, rådmand (medlem af økonomiudvalget, medlem af Kulturudvalget), formand for Erhvervsrådet, formand for Frederiksberg Forsyning, medlem af KL’s bestyrelse og formandskab, formand for Kultur, Erhverv, og Samfundssikkerhedsudvalget i KL, afgående bestyrelsesmedlem, Danva, forperson i Nyt Europa
BA i fransk og engelsk (CBS 1985), cand.merc.int. (CBS 2007), MBA (Bruxelles 1988)
16. april 1960
Steen GadeTidligere folketingsmedlem bliver formand for Nyt Europa
20. maj 2019 kl. 15.23
Sidste år blev det annonceret, at Steen Gade forlader posten som formand for Nyt Europa, som han selv stiftede for 21 år siden. Lone Loklindt er nu udnævnt til at overtage posten.
Det skriver Nyt Europa i en pressemeddelelse.
Den nye formand kommer fra en post som næstformand. Lone Loklindt er forhenværende folketingsmedlem for Radikale Venstre og nuværende rådmand i Frederiksbergs Kommunalbestyrelse. I forbindelse med formandsposten udtaler hun:
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om EU fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Topmødet i Beijing har med et trylleslag gjort urovækkende krigsscenarie hyperaktuelt
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- Forhandlingsekspert: Danmark begår klare fejl i forsvaret mod Trumps krav på Grønland
















