
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Det har været en hektisk tid i Nye Borgerlige, og nu meddeler den tidligere næstformand for Nye Borgerlige Peter Seier Christensen i et opslag på Facebook, at han sygemelder sig med stress fra sine pligter som folketingsmedlem.
"På det seneste har jeg ikke været så aktiv, som jeg plejer. Det skyldes, at jeg er sygemeldt med stress. I mellemtiden varetager mine gode partikollegaer Pernille Vermund og Kim Edberg Andersen mine opgaver i Nye Borgerliges folketingsgruppe."
Tidligere medlem af Nye Borgerlige Henriette Ergemann er oprindeligt valgt som 1. suppleant for Peter Seier Christensen, men hun er altså ikke indkaldt som erstatning.
"Jeg ser frem til at vende tilbage til mit politiske arbejde, når jeg forhåbentligt inden længe er kommet ovenpå igen. Indtil da har jeg brug for ro, og derfor svarer jeg ikke på opkald og beskeder, som jeg plejer," skriver Peter Seier Christensen.
Peter Seier Christensen trak sig fra næstformandsposten partiet samtidig med Pernille Vermund. Han overlod posten til netop Henriette Ergemann, der kun nåede 13 dage som næstformand.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Nu skal EU bevise, at man har forstået, at Grønland ikke bare er et stykke dårligt placeret is
- Historiestuderende: Lars Bojes kollaps er del af en europæisk tendens
- EU giver grønt lys til amerikansk toldaftale
Nyhedsoverblik

Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform

Europas diplomater arbejder på en erklæring, der kan ødelægge regeringens store udvisningsplan

Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve

Europarådschef tror på ny balance i udlændingepolitikken: ”Dommerne bor ikke på Mars”

Mette Frederiksen efter europæisk gennembrud: Domstol skal skifte kurs – ellers har vi et demokratisk problem




















