Bliv abonnent
Annonce

Tre velfærdsforskere fra AU skal bidrage til at revidere EU’s dyrevelfærdslovgivning

10. februar 2021 kl. 11.14

Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA) får tre forskere fra Aarhus Universitet med ombord.

De tre forskere, Margit Bak Jensen, Anja B. Riber og Mette S. Herskin, skal indgå i EFSA’s ekspertgrupper inden for tre forskellige områder.

Det oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.

I øjeblikket foregår en omfattende gennemgang af den eksisterende viden på dyrevelfærdsområdet i EFSA – en gennemgang, der er første trin i en revision af EU’s nuværende dyrevelfærdslovgivning.

Baggrunden for revisionen er, at dyrevelfærd er en integreret del af EU’s nye ’Farm to Fork-strategi’, der skal gøre landbruget mere bæredygtigt.

Opgaverne i EFSA er opdelt i fem såkaldte mandater, som hver dækker centrale dele af EU’s dyrevelfærdslovgivning:

  • hold af kalve
  • hold af svin
  • hold af æglæggere
  • hold af slagtekyllinger
  • og transport af dyr

Af de tre AU-forskere skal Margit Bak Jensen fra Institut for Husdyrvidenskab deltage i arbejdsgruppen, som skal fokusere på hold af kalve. Derudover skal Anja B. Riber deltage i arbejdsgruppen, som fokuserer på slagtekyllinger, mens Mette S. Herskin skal lede arbejdsgruppen for transport af dyr, som ikke opholder sig i kasser.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026