Medieforsker: ”Hvis TV 2 også taber de næste sager, går de konkurs”

10. november 2017 kl. 04.00
Vores interesse i at købe TV 2 er fortsat intakt
Kim Poder
Direktør i MTG, som har sagsøgt TV 2
TV 2 risikerer at blive tvunget til at betale milliarder tilbage til sin ejer, den danske stat, og det kan lede til konkurs.
Det kan blive konsekvensen af de domme, EU-Domstolen i Luxembourg netop har afsagt. Sagen handler grundlæggende om, hvorvidt TV 2 har modtaget ulovlig statsstøtte og dermed haft en konkurrencefordel.
Dagens domme slår fast, at reklameindtægter til TV 2 mellem 1995 og 2002 kan betragtes som statsstøtte.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Massivt EU-flertal vil stille krav om ja til sex i hele Europa
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund

















