Udvidelse af FE-kommissionen til debat i Folketinget: "Det er rendyrket konspiration"
Der skal gøres op med konspirationsteorier knyttet til FE-sagen, og derfor skal undersøgelseskommissionens mandat udvides.
Sådan motiverer regeringen sit lovforslag, der skal udvide den igangværende FE-kommissions mandat til at undersøge straffesagerne mod Claus Hjort Frederiksen og Lars Findsen, der tirsdag var til 1. behandling i folketingssalen.
”Konspirationsteorierne lever stadig, og derfor blev regeringen og SF i december enige om at udvide det igangværende undersøgelsesmandat, så spekulationerne kan blive afkraftede,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) i sin tale fra Folketingets talerstol, hvor han også kaldte oppositionens kritik for "rendyrket konspiration og helt ude på et overdrev".
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget EU kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra EU
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Efter 10 års kamp taber Danmark dagpengeslag i EU
- Velfærdsturismens spøgelse er genopstået trods et årti med modstand fra Danmark
- To år efter valget hemmeligholder partier stadig aftaler bag valgforbund
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april



















