V-kandidat: EU's landbrugsreform er katastrofal for mælkeproducenter

Af Asger Christensen
Landmand og kandidat til europaparlamentsvalget for Venstre
For nylig har Europa-Parlamentets landbrugsudvalg stemt for en ny reform af landbrugspolitikken, hvor især to punkter er kontroversielle.
Formålet er at regulere mælkeproduktionen og potentielt set rykke ved andelsstrukturen. En politik, der henleder tankerne til planøkonomi.
Forringede konkurrencevilkår
Det første af de to kontroversielle punkter er en regulering af mælkeproduktionen.
Debatindlæg kan sendes til debat@altinget.dk
Hvis der kommer et stort fald i mælkeprisen, kan EU pålægge de europæiske landmænd at skrue ned for produktionen, og pålægge en produktionsafgift, hvis de ikke gør.
Det vil være katastrofalt for mælkeproducenterne, da det vil forringe konkurrencevilkårene, og i værste fald kan det få nogle til at dreje nøglen om.
EU har i mange år arbejdet hen imod en liberalisering af landbrugssektoren, men dette tiltag vil være et tilbageslag.
Asger Christensen
Landmand og kandidat til europaparlamentsvalget for Venstre
EU har i mange år arbejdet hen imod en liberalisering af landbrugssektoren, men dette tiltag vil være et tilbageslag.
Det eneste rigtige vil være at lade markedet regulere mælkeproduktionen. Mælkeproduktionen vil følge udbud og efterspørgsel.
Andelsstrukturen er truet
Det andet kritiske punkt er en vedtagelse af ændringer i reglerne om kontraktforholdene mellem mælkeproducenterne og mejerierne. Det kan rykke ved andelsstrukturen.
Ønsket om at ændre dette kommer fra nogle europæiske lande, som langtfra er lige så organiserede som Danmark.
I Danmark har vi et rigtig godt vedtægtssystem, som vi selv har opbygget. På generalforsamlinger kan vi selv ændre og diskutere reglerne.
Derfor giver det ikke mening, at vi skal have EU-regler om det. Det kan gå ud over vores konkurrenceevne.
En chance til
Heldigvis skal reformen igennem endnu en godkendelse af Europa-Parlamentet efter valget, hvilket giver mulighed for, at de planøkonomiske elementer kan falde.
Derfor er det vigtigt at stemme på kandidater til valget, som kender til det danske landbrugs udfordringer og ved, hvilke politikker der skal til for at styrke det.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan vurderes USA's stabilitet som samarbejdspartner i relation til baseaftalen?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad er vurderingen af, at udtalelser fra polsk parlamentsmedlem kan udløse en diplomatisk konflikt mellem Polen og USA?
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



















