Det bliver Kim Heiselberg, som fremover skal lede arbejdet med svineproduktionen i Danmark.
Det står klart, efter at Danske Svineproducenter på deres bestyrelsesmøde tirsdag har valgt Kim Heiselberg som ny formand.
Det skriver Danske Svineproducenter i en pressemeddelelse.
Kim Heiselberg afløser Torben Hauskov, som gik af som formand på foreningens generalforsamling i januar 2019.
Kim Heiselberg blev valgt ind i Danske Svineproducenters bestyrelse ved foreningens årsmøde 17. januar 2018.
Men nu skifter Kim Heiselberg bestyrelsesposten ud med en formandspost, hvor han skal stå i spidsen for Danske Svineproducenters fremtidige arbejde.
En opgave, som han ser frem til at løse med udgangspunkt i dialog og kommunikation.
"Jeg vil være garant for, at vi står fast på vores meninger og samtidig skaber dialog, så vi løfter svineproduktion til nye mål. Desuden brænder jeg for at styrke kommunikationen til forbrugeren og opnå en større politisk og samfundsmæssig accept af vores produktion," siger Kim Heiselberg.
Kim Heiselberg ejer Hedegaard og har 1.800 søer på to sites. Han har ti ansatte og driver 220 hektar med almindelig planteavl.
Foruden Kim Heiselberg har Danske Svineproducenter valgt Jeppe Bloch Nielsen som ny næstformand.
Jeppe Bloch Nielsen blev valgt ind i foreningens bestyrelse i januar 2019.
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Nu støtter blå partier Løkkes griseidé. Men den lyder som bluff
- Nøgleområder i central grøn aftale melder om problemer: Tidsplanen er urealistisk
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"












