Sigrid Friis
Anne Sophie Callesen
Morten Helveg PetersenTidligere formand for Radikal Ungdom stiller op som EP-spidskandidat

Sigrid Friis stiller op som spidskandidat for Radikale til Europa-Parlamentsvalget i sommeren 2024.
Det skriver hun i en pressemeddelelse.
Meldingen kommer i forlængelse af Morten Helveg Petersens exit, der efterlader Radikale uden spidskandidat til næste Europa-Parlamentsvalg.
Ved seneste valg i 2019 blev Morten Helveg og Karen Melchior valgt ind i Europa-Parlamentet for Radikale, men i 2022 forlod Karen Melchior partiet som konsekvens af kritik af arbejdsmiljøet under hende.
Der skal derfor helt nye kandidater på banen til valget næste sommer. Udover Sigrid Friis har også Anne Sophie Callesen, der er tidligere EU-ordfører for Radikale, meldt sit kandidatur til rollen som spidskandidat.
Sigrid Friis var formand for Radikal Ungdom i 2017-2019 og er i dag ansat som politisk konsulent i Dansk Fjernvarme. I 2018 modtog hun ”Women of Europe”-award fra European Movement International for sit europæiske engagement
Det bliver besluttet, hvem der skal være partiets nye spidskandidat i EU på partiets landsmøde 16.-17. september.
Omtalte personer
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april















